Jedynka zdobywa stolicę!

Dziedzictwo narodowe. Skarby kultury. Wychowanie obywatelskie. Patriotyzm.

Ważkie słowa i fundamenty wychowania młodego Polaka czy puste frazesy z niemych kart książek ?

O tym, że najlepiej uczyć się o tym i doświadczać w praktyce przekonali się uczniowie klasy VI a i VII a łęczyckiej “Jedynki” podczas wycieczki do stolicy 10 października 2017.

Wczesnym rankiem poznawali  codzienność pracy najwyższych władz państwowych - organizację pracy posłów i senatorów RP.

Jak ?

Trzeba było przejść długimi korytarzami i minąć wiele ekip telewizyjnych zawsze gotowych do rozmów z politykami w XXI wieku.

Trzeba też było stanąć przed tablicą upamiętniającą setki ofiar członków parlamentu, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej. Potem zasiąść w fotelu sali sejmu i senatu i posłuchać o współczesności.

A co z kulturą ?

Reprodukcje w książkach ? Opisywanie tego, co „autor miał na myśli” według ustalonego klucza ?

W Muzeum Narodowym uczniowie „Jedynki” mogli się z bliska przyglądać dziełom Matejki czy analizować cudem ocalałe po wojennych zawieruchach dzieła m.in. średniowiecza.

Nie, nie musieli recytować z pamięci stron podręczników, ale patrzeć, myśleć i odpowiadać na  pytania o ideał urody czy styl ubioru ludzi i świętych przedstawionych na zgromadzonych na wyciągnięcie ręki dziełach.

Całość programu wycieczki dopełniła wizyta w studiach Telewizji Polskiej, gdzie uczniowie mogli od kulis podejrzeć funkcjonowanie mass mediów.

Za dzień pełen wrażeń odpowiadali nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy:

Agnieszka Andryskowska, Łukasz Cybulski, Beata Kordysiewicz i Renata Wasiak.

Z nieocenioną pomocą w organizacji wydarzenia wyszło Biuro Senatora RP  Przemysława Błaszczyka - panie Ewelina Niciak  Joanna Łukasiak. Dziękujemy!

aut. Agnieszka Andryskowska, Łukasz Cybulski