Maraton programowania

W piątek 18-19 października odbył się w naszej szkole Maraton Programowania realizowany w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Wydarzenie miało na celu popularyzowanie nauki programowania wśród dzieci i młodzieży. Umiejętność kodowania we współczesnym świecie już teraz jest kluczowa, a będzie nabierała jeszcze większego znaczenia.

W ramach tych nietypowych zajęć uczniowie podzieleni na dwie kategorie wiekowe 9-12 lat oraz 13-15 lat stanęli przed dwoma rozbudowanymi zadaniami programistycznymi. Pierwsze z nich dotyczyło ruchu obiektów na scenie, dialogów między nimi, korzystania z mechanizmu rozgłaszania komunikatów. Drugie związane było z obsługą sklepu internetowego od strony klienckiej i administracyjnej. Wykonanie zadań zajęło pasjonatom kodowania prawie pięć godzin. Wywiązali się z nich znakomicie prezentując bardzo zróżnicowane metody rozwiązywania stawianych przed nimi problemów. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia Maratonu Programowania.

Zajęcia przeprowadzone w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania pozwoliły rozwijać wśród dzieci i młodzieży kluczowe we współczesnym świecie umiejętności: algorytmicznego myślenia, postępowania według określonych reguł, planowania pracy i kreatywności.

Organizatorami akcji byli: Łukasz Cybulski i Renata Wasiak. W organizacji warsztatów aktywnie pomagał również samorząd uczniowski.