Warsztaty profilaktyczne

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna w wychowywaniu młodych ludzi jest profilaktyka. Dlatego w dniach 18-20 października wszyscy nasi wychowankowie wzięli udział w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez trenera z Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych w Warszawie.

Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach: „Bezpieczne zachowania w sieci” – klasy I i ”Złapani w sieć” –klasy IV-VII. Poznawali oni zasady bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez: ukazanie wpływu Internetu i gier komputerowych na młodego człowieka, poznanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu, przestrzeganie przed niebezpieczeństwami napotykanymi w sieci, uczenie ograniczania czasu spędzanego przez dzieci przed telewizorem i komputerem.

Uczniom klas gimnazjalnych zaproponowaliśmy warsztaty na temat „Mówimy Nie uzależnieniom”. Ich celem było kształtowanie umiejętności asertywnego odmawiania, wyrażania prośby o pomoc, dostarczenie wiedzy i obalenie mitów na temat uzależnień, podejmowania decyzji z uwzględnieniem ich konsekwencji, promocja stylu życia alternatywnego wobec używek, wskazanie negatywnych skutków picia alkoholu, wskazanie metod obrony przed naciskiem otoczenia, wskazanie zalet aktywnego spędzania wolnego czasu.

Nauczyciele wzięli udział w szkoleniu „Profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych, rodzice mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach na temat „Co jest po drugiej stronie?” poruszającym problem bezpieczeństwa młodych ludzi w Internecie.

Nasi uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach i mamy nadzieję, że przyczyniły się one do zwiększenia świadomości dotyczącej wszelkiego rodzaju uzależnień i propagowania zdrowego stylu życia. Wszystkich zainteresowanych zjawiskiem cyberprzemocy zapraszamy do zapoznania się z materiałami na temat bezpieczeństwa w sieci pod linkiem: materiały informacyjne