Nasi uczniowie wezmą udział w Międzynarodowym Turnieju Robotów Sumo Challenge

Młodzi mechatronicy z naszej szkoły od kilku tygodni projektują i konstruują roboty, z którymi kolejny raz wezmą udział w prestiżowym Międzynarodowym Turnieju Robotów Sumo Challenge. Ze względu na bardzo dużą ilość uczestników w tym roku zawody odbędą się w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej tzw. Zatoce Sportu.

W turnieju można podziwiać zmagania kilkuset robotów stworzonych przez studentów, licealistów i wielu pasjonatów robotyki z całego świata. Łódzkie zawody mają niepowtarzalny charakter ze względu na przyjazną atmosferę i ogromną ilość publiczności, która dodatkowo może uczestniczyć w pokazach, a także warsztatach budowy i programowania robotów.

Nasi uczniowie zrzeszeni w kole naukowym I LOVE ROBOTS od wielu lat poszerzają swoje umiejętności z zakresu robotyki, dzielą się również wiedzą ze swoimi młodszymi koleżankami i kolegami z innych szkół, a nawet przedszkoli. Tym razem będą realizowali swoje marzenia w międzynarodowym turnieju, a przy okazji bronili miejsc na podium zdobywanych od trzech lat w robotycznej konkurencji Bear Rescue nie tylko w turnieju w Polsce, ale również za granicą.

Witold Borkowski, Michał Chmielecki, Wojciech Durys, Mikołaj Wenerski, Michał Andryskowski, Jakub Kołodziejski pod opieką nauczycieli mechatroniki Łukasza Cybulskiego i Renaty Wasiak przygotowują roboty, które wystartują w konkurencji Bear Rescue. Polega ona na odnalezieniu obiektu umieszczonego w labiryncie i przetransportowaniu go w wyznaczone miejsce w jak najkrótszym czasie. W tym roku młodzi konstruktorzy mają zamiar pokazać robota, którego konstrukcja i program sterujący nie był nigdy w historii Sumo Challenge wykorzystany w konkurencji Bear Rescue.

Warto dodać, że to kolejny rok szkolny, w którym realizujemy zajęcia z dodatkowego przedmiotu jakim jest mechatronika. Od września tymi rozwijającymi zajęciami zostali objęci również uczniowie klas pierwszych. Lekcje cieszą się dużą popularnością wśród uczniów. Zostały również bardzo dobrze przyjęte przez rodziców. Zajęcia mechatroniki realizowane są w oparciu o innowacyjny program nauczania, a uczniowie podczas zajęć oceniani są przede wszystkim na podstawie wkładu pracy w realizowany temat, a nie tylko na podstawie efektu końcowego.

Nauka programowania i konstruowania robotów nie tylko pozwala uczniom na zdobywanie wiedzy informatycznej, matematycznej, fizycznej i konstruktorskiej. Uczy również kreatywności, strategii rozwiązywania problemów, tworzenia projektów, pracy w zespole, komunikowania się. Są to kompetencje, które przydadzą się później w dorosłym życiu.

W tegorocznej edycji zawodów udział wezmą także nasze absolwentki, w tej chwili uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im Kazimierza Wielkiego w Łęczycy: Agata Mokrogulska, Aleksandra Gomulak, Gabriela Kaczmarek. Łęczyckie liceum od września bieżącego roku posiada w ofercie edukacyjnej rozwijające zajęcia z Mechatroniki realizowane w klasie matematyczno-fizycznej.