Wygraliśmy Międzynarodowe Zawody RobotówSumo Challenge 2017

Uczniowie naszej szkoły, pasjonaci robotyki wygrali szczególne, jubileuszowe X Międzynarodowe Zawody Robotów Sumo Challenge 2017 odbywające się w tym roku w Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”. Na najwyższym stopniu podium stanęli Michał Andryskowski i Jakub Kołodziejski.

Młodzi robotycy po czerwcowym drugim miejscu w Międzynarodowych Zawodach Robotów Robotic Day w Pradze w konkurencji Bear Rescue tym razem wystartowali w łódzkim turnieju z zupełnie innowacyjnym robotem, który potrafi autonomicznie, bez udziału operatora wyszukiwać w labiryncie obiekty i transportować je do celu. Ich robot wzbudził podziw nie tylko zgromadzonej publiczności, ale również uznanie dużo bardziej doświadczonych konstruktorów z akademickich kół naukowych i wykładowców. Był to pierwszy tego typu robot w 10-letniej historii zawodów.

To nie było ostatnie słowo uczniów naszej szkoły. Zespół w składzie Witold Borkowski i Michał Chmielecki zajął miejsce drugie, a Wojciech Durys i Mikołaj Wenerski trzecie. Oba zespoły wykorzystywały roboty zdalnie sterowane. Od początku zawodów były w czołówce klasyfikacji i utrzymały je do końca bardzo mocno naciskane przez ubiegłorocznych triumfatorów turnieju z Politechniki Warszawskiej.

Sukcesy naszych uczniów na krajowej i międzynarodowej arenie, to efekt dodatkowych, obowiązkowych zajęć rozwijających z robotyki, prowadzonych w naszej szkole przez Łukasza Cybulskiego i Renatę Wasiak już od czterech lat. Od września tego roku szkolnego tymi zajęciami zostali objęci również uczniowie klas pierwszych. Lekcje cieszą się dużą popularnością wśród uczniów. Zostały także bardzo dobrze przyjęte przez rodziców. Zajęcia mechatroniki realizowane są w oparciu o innowacyjny, autorski program nauczania.

Programowanie i konstruowanie robotów nie tylko pozwala uczniom na zdobywanie wiedzy informatycznej, matematycznej, fizycznej i konstruktorskiej. Uczy również kreatywności, strategii rozwiązywania problemów, tworzenia projektów, pracy w zespole, komunikowania się.

Warto dodać, że w tegorocznej edycji zawodów czwarte miejsce w konkurencji Bear Rescue zajęły nasze absolwentki, w tej chwili uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im Kazimierza Wielkiego w Łęczycy: Agata Mokrogulska, Aleksandra Gomulak, Gabriela Kaczmarek. Była to jedyna żeńska drużyna w tej konkurencji. Łęczyckie liceum od września bieżącego roku również posiada w ofercie edukacyjnej rozwijające zajęcia z mechatroniki realizowane w klasie matematyczno-fizycznej.