Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego to dzień niezwykły, chociaż nie każdy o nim pamięta. To święto ustanowione w 1999 roku przez UNESCO w bardzo ważnym celu - aby każdy naród pamiętał, że ma coś, czego zapomnieć nie wolno; coś, o co trzeba się troszczyć; coś, co stanowi o jego odrębności, czyli JĘZYK OJCZYSTY.

UNESCO zwróciło uwagę nie tylko na różnorodność językową i kulturalną mieszkańców Ziemi, ale również na to, że niektóre języki są zagrożone "śmiercią". Do martwych należy choćby ten, którym posługiwał się Jezus Chrystus, czyli aramejski. Dlatego powinniśmy pamiętać, że 21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, a dla nas Dzień Języka Polskiego.

Z tej okazji na szkolnych korytarzach pojawiły się cytaty podkreślające piękno i wartość polszczyzny oraz różnorodne lingwołamki, dzięki którym wszyscy chętni mogli sprawdzić, czy naprawdę dobrze znają swój język ojczysty. W klasach 5a i 6a przeprowadzone zostały świąteczne lekcje, którym przyświecały słowa: F.K. Dmochowskiego: "A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą, nie znać języka swego - hańbą oczywistą." Uczniowie odkrywali "Krainę języka polskiego", byli poszukiwaczami błędów językowych i próbowali wygłaszać mowy, posługując się gwarą łęczycką. Lekcje pozwoliły połączyć naukę z zabawą.