Nasi uczniowie zwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau

W czasach, w których wzmacnia się nieufność i znieczulica względem potrzebujących, zanika zdolność reagowania na zło, na ludobójcze konflikty i śmierć, a także rośnie lęk przed wszystkim, co inne, powracają obrazy zorganizowanej ideologicznie nienawiści, pogardy, rasizmu i antysemityzmu. Nigdy bardziej Europa i Świat nie potrzebowały jasnego świadectwa płynącego z najciemniejszych kart swojej własnej historii.

Jedną z takich kart jest obóz Auschwitz- Birkenau, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady. Był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.

Uczniowie naszej szkoły mieli szansę na spotkanie z autentyzmem poobozowej przestrzeni w Auschwitz- Birkenau. Było to niezwykłe doświadczenie i lekcja żywej historii. Doświadczyliśmy swoistego rytuału przejścia – drogi, którą przebywali więźniowie, którzy trafiali KL Auschwitz- Birkenau.

Mamy wszyscy nadzieję, że pamięć o tych wydarzeniach będzie dla nas Polaków, jaki dla wszystkich ludzi na świecie , drogowskazem, że tylko pokój, wolność, prawa człowiek , wzajemny szacunek są jedyną szansą rozwoju współczesnych społeczeństw.