Uroczysta akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W poniedziałek 30 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Montaż słowno - muzyczny oraz inscenizacja pozwoliły nam przenieść się w klimat XVIII-wiecznej Polski i poznać kulisy uchwalenia tej najważniejszej w dziejach naszego kraju konstytucji.

Warto dodać, że Konstytucja 3 Maja została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały.

Akademię i dekorację przygotowała p. Elżbieta Cichowska wraz z uczniami:
Daria Witkowska IId

Kuba Przepióra Ib
Sandra Nawerska Ib
Hania Marciniak Ib

Sprzęt grający obsługiwał Michał Chmielecki z klasy IIIc, a przygotował p. Robert Kubiak. Przy dekoracji sali pomocą służył p. Krzysztof Czajkowski.

Akademia stała się również znakomitą okazją do wręczenia nagród w Indywidualnych Mistrzostwach Szkoły w Warcabach 64 polowych.

Laureaci:
1. Adam Janicki Ib
2. Marta Cichowska Ib
3. Marcel Voss Ib

W turnieju brali  również udział: Jakub Przepióra Ib, Nikodem Głodek Ia, Julian Moszczyński Ib, Zuzanna Andrysiak Ib, Jakub Pecka Ib, Jan Konieczny Ic, Marysia Staniszewska Ic, Hania Gajewicz Ic, Jakub Antczak Ic.