Zielona Szkoła w Chorwacji

W dniach 6-12 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Zielonej Szkole w Chorwacji, krainie jezior, wodospadów, tysiąca wysp, gdzie wysokie góry schodzą niemal do samego Adriatyku i miast pełnych zabytków.

Pobyt w Chorwacji uczestnicy Zielonej Szkoły rozpoczęli od wizyty w legendarnym Trogirze. Starówka tego miasta wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO od 1997 roku. Następnie uczniowie wraz ze swoimi opiekunami przenieśli się do Splitu, który jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji ze wspaniałym antycznym rynkiem, który był w starożytności pałacem cesarza rzymskiego Dioklecjana.

Kolejny dzień przyniósł kolejne atrakcje. Tym razem było to Szybenik, historyczne miasto Chorwacji z przepięknym, średniowiecznym centrum i Katedrą Świętego Jakuba noszącą ślady wojny w Jugosławii z początku lat 90-tych. Zaraz po wizycie w Szybeniku czekał już na uczestników Zielonej Szkoły Park Narodowy Krka, zjawiskowy, unikalny w skali Europy. Zniewalające widoki, na kaskady wody, soczysta roślinność, setki ryb w krystalicznej wodzie na wszystkich wywarły ogromne wrażenie.

Po dniach pełnych zwiedzania, atrakcji historycznych i przyrodniczych przyszła pora na relaks na wybrzeżu Adriatyku i korzystanie z przepięknej pogody. A zaraz po nim czekały już Jeziora Plitwickie, które stanowią jedno z najbardziej charakterystycznych i najbardziej znanych miejsc w Chorwacji. Park ten nie bez powodu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Niezapomniane chwile w Chorwacji dobiegły końca. Z pewnością niejeden uczestnik tej Zielonej Szkoły zechce jeszcze raz odwiedzić ten piękny, malowniczy kraj. Dziękujemy, że byliście z nami!