Wielki sukces naszych uczniów w Międzynarodowym Turnieju Robotów ROBOTIC DAY w Pradze

Wielki sukces odnieśli nasi uczniowie w Międzynarodowym Turnieju Robotów ROBOTIC DAY rozgrywanym w dniach 9-10 czerwca w Pradze. Zespół w składzie Michał Andryskowski, Jakub Kołodziejski wygrał turniej w konkurencji Toy Cleanup. Warto dodać, że dla chłopców, to już drugi triumf w międzynarodowych zawodach po sukcesie w turnieju SUMO CHALLENGE rozgrywanym w Łodzi.

To była prawdziwie polska niedziela w Pradze! Kolejne miejsca w klasyfikacji, w stawce 14 drużyn zajęły również zespoły z Jedynki. Były to drużyny w składach: Jakub Nowakowski i Filip Jezierski, Eryk Kondras, Maksymilian Błaszczyk, Ryszard Janica oraz Adam Nowakowski, Jakub Lubowiecki, Adam Trojak

Konkurencja Toy Cleanup, w której startowali młodzi pasjonaci robotyki i programowania z Jedynki, to absolutna nowość w międzynarodowych zawodach. Zadanie z nią związane polega na posortowaniu obiektów różnych kolorów rozmieszczonych w labiryncie i jak najszybszy powrót do jego wyjścia. Konkurencja Toy Cleanup stanowi wstęp do konstruowania robotów zdolnych do autonomicznego sprzątania określonego terenu i segregowania odnajdywanych obiektów.

Aby młodzi łęczycanie mogli wziąć udział w tym wydarzeniu pracownicy naukowi Wydziału Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Karola w Pradze musieli zaakceptować dokumentację projektową nadesłaną przez łęczycką placówkę i wydać zgodę na udział w tym bardzo prestiżowym wydarzeniu.

Po dotarciu na miejsce rozgrywki nasze drużyny musiały jeszcze poddać swoje roboty procedurze homologacji. Podczas niej wykładowca robotyki dr David Obrzdalek wraz ze swoimi asystentami sprawdzał zgodność nadesłanej dokumentacji projektowej z robotami, którymi uczniowie chcieli wystartować w turnieju. Bardzo ważna dla organizatorów była kwestia bezpieczeństwa robotów jak i ich operatorów.

Po zakończeniu procedury homologacji rozpoczęły się wyczerpujące rundy kwalifikacyjne. Spośród nich do wielkiego finału awansowały wszystkie cztery nasze drużyny i tym samym finał był wewnętrzną sprawą zespołów z Polski.

Młodych łęczycan, wielkich pasjonatów robotyki do zawodów przygotowywali nauczyciele, opiekunowie koła naukowego I LOVE ROBOTS: Łukasz Cybulski i Renata Wasiak. Nad sferą organizacyjną czuwała Agnieszka Andryskowska.

Koło naukowe I LOVE ROBOTS dziękuje sponsorom bez których realizacja ambitnych celów i marzeń nie byłaby możliwa: Urzędowi Miasta Łęczyca, firmie Kampmann Polska Sp. z o. o., Hurtap SA, De Heus, NZOZ Medar, Ram Komputery i Trobot.