Magiczny seans Kamishibai w Bibliotece Pedagogicznej w Łęczycy!

Uczniowie klasy III a i III b wraz z wychowawczyniami Agnieszką Jurkowską i Alicją Stokwiszewską wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej na spotkanie z p. Elżbietą Jankowską, która zapoznała nas z teatrem ilustracji i obrazu KAMISHIBAI.

Uczniowie na podstawie opowiadania „Niebieska niedźwiedzica” J. M. Chmielewskiej dowiedzieli się, że Kamishibai to niezwykle oryginalne połączenie książki ilustrowanej z teatrem.

Szczególnie oczarowała nas technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz, które umieszczone są w drewnianym parawanie nazywanym butai (jap.– scena). Parawan składa się z ramki, w której umieszczamy plansze oraz z dwóch ruchomych okiennic. Po ich otwarciu spektakl się zaczyna. Karty przekładane są wraz z przebiegiem wydarzeń i „mówią” o sprawach ważnych, dotyczących istoty życia i sensie otaczającego nas świata.

Na koniec zajęć dzieci mogły narysować zakończenia czytanej bajki i zaprezentować jej dalszy ciąg, który, jak wiadomo, dzięki dziecięcej wyobraźni może być oryginalny i intrygujący…

Po interesującym spektaklu dzieci przekonały się, że teatr ilustracji służy nie tylko do zabawy i nauki. Rozbudza zainteresowanie dziełami literackimi, zachęca do sięgania do książek, czy wymyślania własnych opowiadań. A wspólne poznawanie wydarzeń, podsumowane rozmową – jest ogromnie wartościowe dla rozwoju dziecka.