Wzięliśmy udział w zajęciach na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego

Bezrobocie wśród informatyków i programistów w Łodzi sięga -50%, tak ogromne jest zapotrzebowanie na te zawody na rynku pracy - tę żartobliwą puentę dr Marka Majewskiego, Pełnomocnika Dziekana ds. promocji Wydziału Matematyki i Informatyki nagrodzili wczoraj brawami młodzi łęczycanie. Blisko 50 uczniów gimnazjalnych klas 2 i 3 Szkoły Podstawowej nr 1 wzięło bowiem tradycyjnie już udział w Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi.

Choć mogło się wydawać, że wykładowcy i studenci Uniwersytetu Łódzkiego, którzy przygotowali dla młodzieży serię warsztatów i wykładów, porozumiewają się w nowym, tajemnym języku, to okazało się, że określenia takie jak „gamedev, RGB, spline, bugi, silnik Unity czy komparator” są łęczyckim gimnazjalistom już dobrze znane. Szymon Gąsiński, Zuzanna Kowalska i Aleksandra Cieślak z klasy II b popisywali się swoją praktyczną umiejętnością działania na sumatorze jednobitowym, Wojciech Durys z klasy II e ponownie zadziwiał wiedzą i swobodą pracy z komparatorem.

Możliwość rozmowy i praktycznych ćwiczeń z grupą studentów specjalności „Grafika komputerowa i projektowanie gier” i jednocześnie twórców gry The Warhorn, dało młodym łęczycanom niepowtarzalną szansę na zweryfikowanie swoich wyobrażeń na temat procesu projektowania, tworzenia, testowania i sprzedaży produktów, których łączna wartość rynkowa wyniosła w 2016 roku ok. 1,5 miliarda złotych.

Wycieczka po fascynującym świecie nauk matematycznych miała też zaskakujące punkty, jak wyjaśnienie czym są problemy izoperymetryczne poprzez nawiązanie do legendy o powstaniu Kartaginy czy też zabawa z bańkami mydlanymi rodem z „Kalejdoskopu matematycznego” Steinhausa.

Wizyta na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego, to kontynuacja działań zapoczątkowanych przez łęczycką placówkę w poprzednich latach. Dzięki staraniom nauczycieli: Renaty Wasiak, Łukasza Cybulskiego, Agnieszki Andryskowskiej, przychylności władz uczelni, a także wykładowców: dr hab. Tadeusza Antczaka i dr Agnieszki Palmy ta współpraca stała się możliwa i jest cały czas rozwijana. Zajęcia na uczelniach wyższych, praca z wykładowcami i studentami cieszą się dużą popularnością wśród uczniów oraz są bardzo pozytywnie odbierane przez rodziców. Stanowią znakomitą okazję do poszukiwania życiowych pasji.

Warto dodać, że udział w festiwalu to część prowadzonej od kilku lat działalności szkoły mającej na celu wdrażanie nowego, innowacyjnego przedmiotu jakim jest robotyka, uczenia programowania i konstruowania robotów, stwarzania uczniom warunków do przeżycia niezwykłej przygody w świecie nowoczesnych technologii.

Kliknij, aby powiększyć fotkę. Kliknij, aby powiększyć fotkę.
Kliknij, aby powiększyć fotkę. Kliknij, aby powiększyć fotkę.
Kliknij, aby powiększyć fotkę. Kliknij, aby powiększyć fotkę.
Kliknij, aby powiększyć fotkę. Kliknij, aby powiększyć fotkę.
Kliknij, aby powiększyć fotkę. Kliknij, aby powiększyć fotkę.