Porozmawiajmy jak uczeń z uczniem. Warsztaty profilaktyczne.

W dniach: 27, 28, 29, 20 marca 2017 roku, w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Stop uzależnieniom” odbyły się zajęcia o tematyce profilaktycznej. Zajęcia zostały przeprowadzone we wszystkich klasach I, II i III. Tematyka zajęć dotyczyła szerokiego spektrum zagadnień dotyczących różnego rodzaju uzależnień: od nikotyny, alkoholu, dopalaczy, narkotyków do uzależnienia od gier komputerowych i nadmiernego korzystania z Internetu.

Celem zajęć było uświadomienie młodzieży o zagrożeniach wynikających z uzależnień od środków psychoaktywnych oraz Internetu i gier komputerowych. Został poruszony temat, który jest bardzo aktualny, a mianowicie „ zabawy w niebieskiego wieloryba”. Młodzież została uświadomiona, że takie rzeczy są przyczyną nadmiernego i bezsensownego korzystania z Internetu. Zajęcia zostały wzbogacone przygotowaną prezentacją multimedialną oraz filmem o tematyce uzależnień. Prowadzący zajęcia uczniowie zachęcali młodzież do aktywnej dyskusji oraz zastosowali formę pracy grupowej.

Po zakończonych zajęciach uczniowie zostali poproszeni o wyrażenie swojej opinii na kartkach i czy woleliby, aby takie zajęcia prowadził uczeń czy też nauczyciel. Opinie były bardzo pozytywne i każdy z uczniów wyraził chęć, aby zajęcia tego typu zostały prowadzone przez ich rówieśników. Poprosiliśmy również nauczycieli oraz panią pedagog o wystawienie opinii, były pozytywne.

Zajęcia przeprowadzili uczniowie klasy II c: Adam Pakuła, Dawid Kupis, Maciej Grabarczyk pod opieką p. Anety Graczyk.