Śladami początków państwa polskiego

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce śladami początków państwa polskiego. Zwiedziliśmy Poznań z gotycką katedrą na Ostrowie Tumskim, gdzie odbywały się ważne wydarzenia historyczne. To tu bywał Mieszko I i jego żona Dobrawa, być może jest to miejsce jego chrztu. Zachwyciły nas koziołki poznańskie, barokowa fara, zamek cesarski. W Gnieźnie zwiedziliśmy katedrę, która była świadkiem zjazdu w 1000 r. Tu odbywały się koronacje pięciu pierwszych królów Polski. Najcenniejszym zabytkiem są relikwie św. Wojciecha złożone w srebrnej trumnie pod barokową złoconą konfesją. Tu również znajdują się relikwie Jana Pawła II. Obejrzeliśmy również słynne drzwi gnieźnieńskie z XII w., które przedstawiają sceny z życia św. Wojciecha. Dotarliśmy także do Rogalina, gdzie zwiedziliśmy pałac Raczyńskich, który został przecudnie odrestaurowany. Spacer po parku i podziwianie słynnych dębów rogalińskich dopełniło zachwytu. Organizatorami wycieczki były: Mariola Południkiewicz, Dorota Graczyk-Baranowska, Maria Szałapska i Beata Kordysiewicz.