Dzień Pustej Klasy

Informacja prasowa z dnia 16 czerwca 2023

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łęczycy, klasy II b i II c dołączają do Dnia Pustej Klasy.

W piątek, 16 czerwca nasi uczniowie porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w najlepszym możliwym miejscu - w przyrodzie.  W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła dołączyło do Dnia Pustej Klasy – ogólnopolskiej akcji promującej edukację w terenie.

Na piątek zaplanowaliśmy wyprawę do parku miejskiego i nad łęczycki zalew.

Dzień Pustej Klasy to święto edukacji w naturze obchodzone co roku w czerwcu, którego inicjatorem w Polsce jest Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Tego dnia dzieci i młodzież, wspólnie ze swoimi nauczycielami, porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w naturze.

W tym roku już blisko 1200 szkół i przedszkoli z całego kraju przyłączyło się do akcji. W piątek, 16 czerwca 170 tysięcy dzieci i młodzieży zamiast siedzieć w czterech ścianach, będą otoczone zielenią, zapachami lata i dźwiękami natury.  Wśród nich będą uczniowie 2b i 2c  bo uważamy, że  współczesne dzieci mają za mało kontaktu z przyrodą i przydałoby im się więcej ruchu. Wierzymy również, że nauka jest efektywniejsza, gdy odbywa się bez stresu, w dobrej atmosferze i z podążaniem za ciekawością dzieci. Angażująca edukacja w terenie łączy te elementy. Dzieci uczą się a jednocześnie korzystają z dobrodziejstw natury i są w ruchu.

Las, łąka czy parkowa polana to najlepiej wyposażone sale lekcyjne jakie możemy sobie wyobrazić. Jest tu wszystko, czego możemy potrzebować do efektywnego nauczania, bez względu na przedmiot. Natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia.