Uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Piątek 26 kwietnia był w naszej szkole wyjątkowy, ponieważ uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły zebrali się na uroczystej akademii, która poświęcona była trzem ważnym dla Polski wydarzeniom: 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Początek akademii był uroczysty i pełen szacunku, gdy Gabriel Andrzejczak i Amelia Graczyk, pełniący rolę gospodarzy, powitali wszystkich obecnych oraz zaproszonych gości, w tym dyrekcję szkoły, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi.

Amelka wprowadziła tematykę akademii, zwracając uwagę na trzy kluczowe wydarzenia, a Gabryś, podkreślając wagę tych wydarzeń, przekazał słowa refleksji, aby pamięć o nich wiecznie trwała w naszych sercach i umysłach.

Następnie uczniowie klasy II b i IV a zaprezentowali część artystyczną, w której poprzez różnorodne formy wyrazu oddali hołd wydarzeniom historycznym oraz przypomnieli ich znaczenie dla współczesnej Polski.

Całość zaczęła się od utworu "Pamięć w Nas" w wykonaniu Nikoli Wrońskiej, które zostało wzbogacone przez autorską choreografię przygotowaną przez uczennice z klasy IV a w składzie: Lena Sobczak, Eliza Pachlińska, Wiktoria Pawlak, Maria Marciniak, Natalia Augustyniak, Amelia Jackiewicz, Julia Grzegorzewska, Oliwia Jankowska.

W części poświęconej Dniu Flagi, uczniowie z klasy II b przeprowadzili dialog o symbolice polskiej flagi narodowej. Z pasją i zaangażowaniem opowiadali o barwach flagi, które symbolizują tak ważne wartości jak czerwień – odwaga i odrodzenie, biel – czystość i niewinność.
Po przekazaniu wiedzy o fladze narodowej, drugoklasiści zaprosili wszystkich do wysłuchania piosenki pod tytułem "Flaga Polski", którą przygotowali specjalnie na tę okazję. Melodia była bardzo wesoła, a słowa oddawały dumę z przynależności do ojczyzny oraz szacunek dla polskiej flagi jako symbolu jedności i niepodległości.

Następnie Wiktor Narenkiewicz i Hubert Rybowicz wygłosili przemówienia, podkreślając korzyści płynące z członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz znaczenie wartości, jakie promuje.

Kolejnym punktem akademii był występ Wiktorii Pawlak w utworze „Mury”, który jest pełen głębokich przekazów, poruszających temat patriotyzmu, wolności i walki o godność narodową. Wiktoria wykazała się nie tylko doskonałym wokalem, ale również umiejętnością interpretacji słów, co sprawiło, że publiczność wraz z nią przeniosła się w świat emocji i refleksji.

Amelka i Gabryś, z kolei, poruszyli temat Konstytucji 3 Maja, podkreślając jej historyczne znaczenie oraz wagę przestrzegania jej zasad w obecnych czasach.

Zaraz po tym Nikola Wrońska miała zaszczyt zaprezentować hymn Konstytucji. Jej wykonanie hymnu w połączeniu z kolejną autorską choreografią czwartoklasistów stało się momentem, który wzruszył serca wszystkich obecnych na sali. Interpretacja hymnu była pełna szacunku, godności i patriotyzmu, co sprawiło, że słuchacze poczuli się otoczeni duchem wielkich idei, którymi kierowała się Konstytucja.

Nasza akademia była nie tylko okazją do uczczenia ważnych wydarzeń historycznych, ale również połączeniem wspólnych refleksji, nauki oraz świętowania, które na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Uroczystość przygotowały klasy: II b i IV a, których wychowawcami są: Monika Galant i Łukasz Cybulski.