Z wizytą w stolicy

Celem wycieczki było zapoznanie z zabytkami Warszawy, kształcenie zainteresowań historią, poznanie piękna stolicy Polski, zapoznanie z historią motoryzacji oraz integracja przy wspólnym spędzaniu czasu.

Po przeprowadzeniu kontroli stanu technicznego autobusu, jego wyposażenia, stanu trzeźwości kierującego oraz wymaganych przepisami dokumentów przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy z bardzo dobrymi nastrojami ruszyliśmy o godzinie 8.00 na wycieczkę.

Pierwszym punktem programu była Warszawa, gdzie mogliśmy zobaczyć Trakt Królewski, czyli najbardziej reprezentacyjną arterię Warszawy. Kształtowany przez wieki kompleks urbanistyczny urzekł nas klimatem pałaców, rezydencji, kościołów, mieszczańskich kamienic, siedzib rządowych oraz parków. Podziwialiśmy między innymi: Plac Zamkowy, czyli Symbol Starego Miasta, utworzony w 1818 roku po zburzeniu stajen zamkowych, kamienic i Bramy Krakowskiej, najstarszy i najbardziej charakterystyczny pomnik Warszawy, czyli Kolumnę Zygmunta III Wazy, kościół pod wezwaniem Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, pomnik Warszawskiej Syrenki, Barbakan, czyli charakterystyczny obiekt dawnych fortyfikacji, kościół św. Marcina,  siedzibę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, pomnik Adama Mickiewicza, pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, historyczny hotel Bristol oraz pomnik Małego Powstańca.

Drugim punktem naszej wycieczki było Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, gdzie najpierw zjedliśmy obiad, a potem mogliśmy słuchać niesamowitych opowieści pana przewodnika na temat zgromadzonych w muzeum eksponatów. Dane nam było  tutaj obejrzeć kolekcję samochodów, produkowanych od początku ubiegłego wieku do ostatnich lat PRL-u. Oprócz tego mogliśmy podziwiać ogrom innych eksponatów, zgromadzonych w muzeum, m.in.: rowery, bicykle, wózki dziecięce, przedmioty codziennego użytku, radioodbiorniki, telewizory, gazety, angielskie budki telefoniczne, aparaty fotograficzne i kamery, akcesoria i gadżety motoryzacyjne, telefony, kufry, walizki, zabawki. Uczniom bardzo przypadły do gustu czołgi: znany wszystkim Rudy 102 oraz PzKpfw IV (Panzerkampfwagen IV) – niemiecki czołg średni z okresu II wojny światowej, które uczniowie mogli doskonale obejrzeć z każdej perspektywy.

Po zrealizowaniu programu wycieczki zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy o godzinie 19.15 do Łęczycy.

Koszt całkowity wycieczki: 6250,00 zł

Kwota wsparcia finansowego ze środków MEiN: 5000,00 zł