Z wizytą u Mikołaja Kopernika

15 września w ramach projektu "Poznaj Polskę" klasy drugie odwiedziły Toruń. Celem wycieczki było zapoznanie z zabytkami Torunia, kształcenie zainteresowań historią, poznanie piękna miasta, zapoznanie z historią Mikołaja Kopernika oraz integracja przy wspólnym spędzaniu czasu.

Po przeprowadzeniu kontroli stanu technicznego autobusu, jego wyposażenia, stanu trzeźwości kierującego oraz wymaganych przepisami dokumentów przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy z bardzo dobrymi nastrojami ruszyliśmy o godzinie 8.00 na wycieczkę.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Starówki z przewodnikiem, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział historię Torunia. Spacerując po Rynku Staromiejskim poznaliśmy wiele ciekawych anegdot związanych z tym miejscem. Podziwialiśmy między innymi: Plac Zamkowy, Dom Mikołaj Kopernika, Krzywą Wieżę, bulwary nad Wisłą i słuchaliśmy wiele niesamowitych opowieści  przewodnika na temat zgromadzonych zabytków.

Po spacerze w promieniach słońca udaliśmy się do Planetarium, gdzie przenieśliśmy się w magiczną podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa. Podziwialiśmy gwiazdy, konfiguracje planet, układy gwiazdozbiorów wszystko co widoczne jest z Ziemi na niebie. Następnie przyszedł czas na pyszny obiadek, który dzieci zjadły z wielkim apetytem. Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty z wypieku piernika. Dzieci pod okiem mistrzów cechowych zrobili piernik dekoracyjny. Warsztatom towarzyszyła prezentacja przypraw, które dodajemy do piernika. Uczniowie dostali na pamiątkę zrobiony przez siebie piernik.

Po zrealizowaniu programu wycieczki zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy o godzinie 18.00 do Łęczycy.

Koszt całkowity wycieczki: 8775,00 zł

Kwota wsparcia finansowego ze środków MEiN: 5000,00 zł