Jedyneczki w stolicy Wielkopolski

W dniu 25 października 2023r. uczniowie klas piątych uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Poznania. Celem wyjazdu było poznanie historii i zabytków tego największego w Wielkopolsce miasta. Program obfitował w wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji.

Pierwszym miejscem, które znalazło się na liście programu wycieczki była Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła. W podziemiach Katedry Poznańskiej zobaczyć można fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców – najprawdopodobniej grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, jak również relikty misy chrzcielnej pochodzącej z X wieku, w której mógł przyjąć chrzest pierwszy Władca Polski wraz z poddanymi. W drugiej krypcie znajduje się wystawa lapidaryjna reliktów różnych płyt i kamieni wydobytych podczas prac archeologicznych prowadzonych podczas odbudowy katedry po II wojnie światowej 1946-1956.

Kolejnym etapem wycieczki był rynek poznański z jego największą atrakcją – koziołkami na wieży ratuszowej, o których krąży ciekawa legenda. Następnie obeszliśmy Stare Miasto i udaliśmy się na Wzgórze Przemysława. Na wzniesieniu tym znajduje się nowo odbudowany zamek – dawna rezydencja króla Przemysła II.

Później wszyscy udali się do jedynego w Polsce Muzeum Instrumentów Muzycznych, w którym obejrzeli przeróżne instrumenty. Usłyszeli też o licznych kulturach świata, przyjrzeli się również rękopisom muzycznym, płytom gramofonowym oraz innym akcesoriom związanym z muzyką.

Ostatnim punktem programu było Rogalowe Muzeum Poznania, żywego centrum poznańskiej tradycji i kultury. W kameralnej swobodnej atmosferze uczniowie mieli możliwość uczestniczenia wraz z Rogalowym Mistrzem – Wujem Biniem w pokazie wyrabiania rogali świętomarcińskich. Warsztaty dały także możliwość zapoznania się z elementami gwary poznańskiej. Na zakończenie wszyscy otrzymali Certyfikaty Rogalowego Czeladnika i skosztowali rogali świętomarcińskich, które oczywiście upieczone były wcześniej.

Uczniowie wraz z opiekunkami p. Malwiną Andrysiak, p.Agnieszką Izydorczyk-Nowacką, p.Karoliną Mikołajewską i p.Marzeną Chodkowską, zaopatrzeni w pamiątki, wrócili zadowoleni i w wyśmienitych humorach.

Koszt całkowity wycieczki: 9 750,00 zł

Kwota wsparcia finansowego ze środków MEiN: 5 000,00 zł