Wizyta w Miejskiej Oczyszczalni Ścieków

Dnia 08.06.2010 r. odbyła się wycieczka do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Łęczycy. Uczniowie klas pierwszych, którzy biorą udział w realizacji programu Z Nauką Ścisłą Za Pan Brat mieli okazję zobaczyć przebieg oczyszczania ścieków z naszych gospodarstw domowych. Pan B. Wierciński oprowadzający nas po terenie oczyszczalni opowiadał nam szczegółowo jak funkcjonuje obiekt i jakimi metodami prowadzi się proces oczyszczania ścieków. Już od samej bramy oczyszczalni wszyscy uczniowie zaczęli zatykać swoje nosy, czując nieprzyjemny zapach, z którym wiele osób musi borykać się na co dzień. Wychodząc wszyscy odetchnęli z ulgą, ponieważ mogli zaczerpnąć świeżego powietrza. Na końcu wycieczki wykonaliśmy test, jak zmieniają się ścieki po ich oczyszczeniu. Czyste, wpływające do rzeki Bzury wyglądają jak zwyczajna woda z kranu. Wizyta w oczyszczalni została zorganizowana przez panią Dorotę Graczyk-Baranowską i przez panią Beatę Kamińską.

(aut. K. Górecka, J. Rudkowska – klasa Ib)