Zielona Szkoła w Szkocji

W dniach 8-15 czerwca 2010r. odbyła się wycieczka do stolicy Szkocji- Edynburga. To piękne miasto odwiedziło 24 uczniów naszego gimnazjum z klas Id,Ie, IIa, IIf,IIg,IIIb,IIIf oraz dwie absolwentki gimnazjum pod opieką p.Agnieszki Andryskowskiej, p.Agnieszki Izydorczyk, p.Alicji Lisieckiej i p.Marzeny Michalskiej. Do celu dotarliśmy przed południem i mimo zmęczenia wyruszyliśmy w miasto - odwiedziliśmy Narodowe Muzeum Szkocji z jego interaktywną częścią poświęconą osiągnięciom Szkotów w wielu dziedzinach nauki. Podczas wycieczki zwiedziliśmy Zamek Królewski wraz z Królewskim Skarbcem, Oficjalną Siedzibę Królowej Brytyjskiej w Szkocji - Holyrood Palace , w Narodowej Galerii Szkocji z zapartym tchem oglądaliśmy dzieła wybitnych malarzy - m.in.Rafaela,Van Gogha, Degasa,Burnsa, Moneta .Mieliśmy także przyjemność przyglądać się obradom szkockiego parlamentu zwanego najmłodszym parlamentem świata, ponadto wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy jego budynek. Jego wygląd był dla nas zaskoczeniem, gdyż budynek ten zupełnie nie przypomina budynku polskiego parlamentu. Wdrapaliśmy się na Arthur's Seat -legendarne wzgórze, z którego szczytu rozciąga się piękna panorama miasta i Zatokę Forth oraz zwiedziliśmy Katedrę św.Idziego, w której znajdują się piękne witraże oraz kaplica Zakonu Ostu. Wybraliśmy się także nad Morze Północne na plażę w dzielnicy Portobello. Bylismy w Our Dynamic Earth, gdzie odbyliśmy seans w planetarium i zapoznaliśmy się z bardzo interesującą interaktywną ekspozycją opowiadającą o dziejach ziemi. Zwiedziliśmy luksusowy Królewski jacht Britannia i Muzeum People's Story. Oczywiście nie mogło zabraknąć czasu na zakupy w centrum handlowym Ocean Terminal. Do Polski wróciliśmy zadowoleni i oczarowani urokiem tego wspaniałego miasta.

(aut. Zofia Andryskowska – kl. II g, fot. Katarzyna Powłoka – kl. II g)