Informacje ogólne

Nasza szkoła, kolejny rok, będzie koordynować międzynarodowy projekt pt. „What Are We Really Like? - We Break Stereotypes” („Jacy jesteśmy naprawdę? – przełamujemy stereotypy”). Twórcami projektu i inicjatorami współpracy ze szkołami w Szwecji, Turcji, Portugalii i we Włoszech są nauczyciele naszej szkoły, otwarci na nowe wyzwania i możliwości, jakie polskiej szkole daje przynależność do Unii Europejskiej i wprowadzający chętnie innowacje do swej pracy.

Projekt finansowany jest z funduszy europejskich w ramach programu „Uczenie się przez całe życie - Comenius Wielostronne Projekty Szkół”.

W projekcie uczestniczyć będą zespoły młodzieży ze szkół partnerskich pod opieką nauczycieli.

Celem nadrzędnym projektu jest stworzenie możliwości uczestnikom do pozytywnego postrzegania przedstawicieli krajów partnerskich i przełamanie tym samym stereotypów utrwalających mylne i krzywdzące opinie o mieszkańcach tych krajów.

Wszystkie działania w projekcie będą realizowane w następujących obszarach tematycznych:

- rys historyczny krajów i regionów partnerskich;
- tradycje kulinarne;
- folklor;
- walory turystyczne regionów;
- życie codzienne mieszkańców;
- możliwości rozwoju miasta i regionu;
- życie społeczności szkolnych.

W projekcie główny nacisk będzie położony na uatrakcyjnienie metod nauczania i uczenia się oraz podnoszenie motywacji uczniów. Na lekcjach wykorzystane będą produkty zaplanowane w ramach projektu: książka kucharska, zdjęcia, prezentacje, film i inne materiały powstałe w trakcie realizacji projektu.

Zaplanowane zostały ciekawe formy realizacji zadań projektowych: wycieczki krajoznawcze, rajdy piesze, projekcje filmów, internetowe i osobiste kontakty z kolegami z zagranicy, praca z kamerą, aparatem fotograficznym i komputerem.

Informacje o pracy zespołów publikowane będą na stronach internetowych projektu i szkół.