LLP Comenius. Relacja z wizyty nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich.

W dniach 06-11.05.2012 przebywała w naszym mieście 30-osobowa grupa uczniów i nauczycieli ze szkół w Szwecji, Portugalii, Włoszech i Turcji, którzy w partnerstwie z naszym Gimnazjum w latach 2010-2012 realizowali projekt pt. „Jacy jesteśmy naprawdę? Przełamujemy stereotypy.” w ramach programu „LLP Comenius. Partnerska Współpraca Szkół.” Celem projektu, jak wskazuje jego tytuł, było przełamywanie ewentualnych fałszywych wyobrażeń o mieszkańcach naszych krajów partnerskich. Okazją do „przełamywania stereotypów” była wspólna praca przy realizacji zaplanowanych działań projektowych oraz udział uczniów i nauczycieli we wspólnych spotkaniach roboczych, które do tej pory odbyły się w Lund (Szwecja), Viareggio (Włochy), Mexilhoeira Grande (Portugalia) i w Istambule (Turcja). Majowe spotkanie w Łęczycy było ostatnim, podsumowującym, jako że nasza szkoła była autorem tego projektu i jego międzynarodowym koordynatorem.

Jak wyglądało spotkanie w Łęczycy? Krótka charakterystyka: praca, zabawa, poznanie. Uczniowie-goście mieli swoich opiekunów, którymi byli uczniowie naszej szkoły. W realizacji projektów tego typu zasadą jest, że uczniowie odwiedzający mieszkają w domach gospodarzy-opiekunów. To doskonała okazja do lepszego poznania się i „szlifowania” języka angielskiego w praktyce.

Ważnym punktem naszego spotkania była wizyta wszystkich nauczycieli i uczniów w łęczyckim ratuszu, gdzie burmistrz naszego grodu p. Andrzej Olszewski i kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu UM p. Teresa Kawczyńska przywitali naszych gości i wyrazili swą radość ze współpracy młodych ludzi z różnych krajów europejskich. Takie projekty to doskonała promocja naszego miasta i regionu. A kto wie czy wśród młodych ludzi, którzy odwiedzili teraz nasze miasto nie ma przyszłych prezydentów, premierów, ministrów, parlamentarzystów, którzy przypomną sobie jakim to gościnnym miejscem jest Łęczyca, jacy wspaniali ludzie tutaj żyją.

Nasi goście zwiedzili Kopalnię Soli w Kłodawie (było to dla nich naprawdę wielkie przeżycie), Uniejów (nie obyło się oczywiście bez kąpieli w basenach termalnych), Łódź (szczególne wrażenie na naszych gościach zrobiły miejsca martyrologii – Radogoszcz i stacja Radegast). Oczywiście zwiedzili też nasze miasto, a wspaniała lekcja historii na Zamku przybliżyła naszym gościom bogatą historię naszego grodu. Byliśmy również w Tumie, a naszych gości ze Szwecji szczególnie zainteresowała nazwa grodziska „Szwedzka Góra”.

W naszej szkole odbyła się też stricte robocza część spotkania. Uczniowie ze wszystkich krajów przedstawili i skomentowali przygotowane przez siebie filmy ilustrujące życie społeczności szkolnych. Dokonaliśmy również podsumowania projektu, realizacji celów i osiągnięcia planowanych rezultatów. A ponieważ szkoła to również miejsce zabawy, wszyscy uczestnicy projektu bawili się na szkolnej dyskotece. W tym czasie dorośli uczestnicy projektu zwiedzili budynek byłego łęczyckiego więzienia.

Najlepszym dowodem na to, że spotkanie naprawdę było udane i że warto takie projekty realizować były łzy na twarzach uczniów, zarówno gospodarzy jak i gości, kiedy przyszedł czas pożegnania. To naprawdę wzruszające chwile.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu projektowi zawiązały się między jego uczestnikami prawdziwe przyjaźnie.

Koordynatorzy projektu: p. Agnieszka Andryskowska i p. Mirosław Suski serdecznie dziękują wszystkim, dzięki którym spotkanie w Łęczycy mogło się odbyć.

A są to:

P. Burmistrz Andrzej Olszewski, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu UM p. Teresa Kawczyńska, pracownicy Referatu Promocji miasta, a w szczególności p. Jacek Ziółkowski za czynne wsparcie organizacji wizyty.

Kierownik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Łęczycy p. Janusz Jankowski za udostępnienie budynku zakładu karnego w Łęczycy oraz oprowadzenie gości.

Dyrekcja i pracownicy Przedszkola nr 2 w Łęczycy, a szczególnie p. Dyrektor Jolanta Andrzejczak i p. Halina Murawska – opiekun grupy tanecznej za zachwycające widowisko folklorystyczne.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum Zamek w Łęczycy za wspaniałą lekcję historii.

Rodzice naszych uczniów i absolwentów, którzy gościli uczniów z krajów partnerskich.

Uczniowie i absolwenci naszej szkoły, którzy fantastycznie pełnili role gospodarzy.

Państwo Ewelina i Marek Flajszman, właściciele firmy przewozowej „Marqs” za przychylne „bycie na telefon”.

Pan Grzegorz Pawłowski – właściciel PPHU „Karola” ufundowanie dla wszystkich członków wizyty koszulek z okolicznościowym nadrukiem.

Pani dr Anna Łęczewska za opiekę medyczną nad uczestnikami spotkania.

Rada Rodziców naszego Gimnazjum za pomoc finansową.

Dyrekcja Gimnazjum, nauczyciele i pracownicy naszej stołówki i szkoły, którzy pomagali w przygotowaniach do wizyty naszych gości.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wizyty gości w Łęczycy.

Mirosław Suski, fot. Agnieszka Andryskowska, Mirosław Suski

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy