Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) - zakończone klęską wystąpienie zbrojne w okupowanej przez wojska niemieckie Warszawie zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza", połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Od strony militarnej powstanie było wymierzone przeciwko Niemcom, jednak jego głównym celem była próba ratowania powojennej suwerenności, przedwojennego kształtu granicy wschodniej poprzez odtworzenie w stolicy Polski legalnych władz państwowych, będących naturalną kontynuacją władz przedwojennych. Miało to uniemożliwić narzucenie Polsce marionetkowych władz uzależnionych od Związku Radzieckiego, którego wojska właśnie zbliżały się do Warszawy oraz zanegować międzyaliancki podział na strefy operacyjne w myśl którego Polska znajdowała się w strefie operacyjnej ZSRR i wojska aliantów zachodnich ani oddziały pozostające pod ich dowództwem tu nie operowały - przewidywano przybycie do stolicy spadochroniarzy polskich z zachodu 1 SBS oraz obserwatorów alianckich.

Walki trwały 63 dni. Straty po stronie polskiej wyniosły około 18 tysięcy zabitych i 25 tysięcy rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród zabitych przeważała młodzież, w tym ogromna większość warszawskiej inteligencji. Po stronie niemieckiej straty według zeznań von dem Bacha, złożonych w 1947 roku w Warszawie, wyniosły 10 tysięcy zabitych oraz 7 tysięcy zaginionych i 9 tysięcy rannych - dane te zostały przyjęte przez polską historiografię (w oficjalnym raporcie po zdławieniu powstania podał on inne, niezweryfikowane przez polskich historyków dane: 9022 zabitych i rannych żołnierzy w tym 1570 zabitych - nie znał jednak dokładnie strat z kilku pierwszych dni powstania). Podczas walk zburzonych zostało około 25% zabudowy miasta, a po ich zakończeniu dalsze 35%. Wobec zniszczenia około 10% zabudowy we wrześniu 1939 i 15% w wyniku powstania w getcie warszawskim, pod koniec wojny około 85% miasta leżało w gruzach. Zniszczony został wielowiekowy dorobek kulturalny i materialny.

      

                                          Powstańcy warszawscy                                     1 sierpnia 1944 r. Godzina "W"

Fragment pomnika Powstańców Warszawskich w Warszawie

Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego - to cel wycieczki do Warszawy, jaki drugo- i trzecioklasiści z p. E. Pawałowską, p. A. Lisiecką i p. A. Kaźmierczak odbyli 25.10.06r. Czekaliśmy na ten wyjazd kilka miesięcy i... warto było. Muzeum jest nowoczesne i ma tak ogromną liczbę eksponatów, zdjęć, ciekawostek, że nie sposób wszystkiego obejrzeć w trakcie jednej wycieczki. Należałoby tam pojechać jeszcze raz. Zajrzeliśmy też na warszawską Starówkę.

Uczniowie klasy IIB przed pomnikiem Małego Powstańca