Mechatronika w naszym gimnazjum

Miło nam poinformować, że od września nasze gimnazjum będzie kontynuować realizację projektu: Mechatronika jako praktyczne zastosowanie innowacyjnej myśli i działań uczniów gimnazjów dla edukacji i budowy przyszłych kadr inżynieryjno-technicznych. Głównym celem projektu jest wzrost jakości nauczania oraz wzrost zainteresowania uczniów w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i technicznych poprzez opracowanie i wdrożenie dwóch innowacyjnych programów w 32 gimnazjach województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego.

Dwa opracowane i wdrożone innowacyjne programy to:

Zajęcia techniczne z implementacją mechatroniki (w oparciu o podstawę nauczania Zajęć technicznych).

Nowy przedmiot: Mechatronika (w oparciu o nową podstawę nauczania).

Oba programy innowacyjne wykorzystują treści głównie z matematyki, fizyki, informatyki i zajęć technicznych wraz z ich podstawami programowymi. Są bardzo elastyczne co do możliwości szkół i potrzeb uczniów, gdyż mogą być wykorzystane zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami oświatowymi w 3 komponentach:

- w przedmiocie obowiązkowym "Zajęcia techniczne z implementacją mechatroniki" - komponent I,

- jako nowy przedmiot dodatkowy - "Mechatronika" - komponent II,

- jako zajęcia pozalekcyjne z mechatroniki - Młodzieżowe Kluby Techniki - komponent III.

Programy wykorzystują ICT, stosują twórczą, nowatorską metodę nauki przez praktykę i eksperymentowanie, najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne i techniki pracy. Projekt wywołuje pozytywne nastawienie uczniów i nauczycieli, zachęca, rozwija zainteresowania i uzdolnienia gimnazjalistów do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i technicznych, a przez to odwraca niekorzystne trendy w systemie edukacji, tzn. zwiększy wybór szkół ponadgimnazjalnych technicznych jako dalszej ścieżki kształcenia. Pozwoli to na wzrost liczby kadr inżynieryjno-technicznych niezbędnych do realizacji prawidłowej strategii rozwoju gospodarczo-społecznego Polski, opartej na nowoczesnej technice i technologiach, zgodnej ze strategią Europa 2020.

aut. Łukasz Cybulski

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy