Uczciliśmy pamięć Honorowego Obywatela Łęczycy - Józefa Szczepańskiego ps.

Nasi uczniowie uczcili pamięć Honorowego Obywatela Łęczycy - Józefa Szczepańskiego ps. "Ziutek". Uczestnicząc w delegacji samorządu łęczyckiego złożyli kwiaty na grobie bohatera na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym, a następnie odwiedzili miejsca pochówku znaczących osobowości związanych z historią Polski i zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego.

Józef Andrzej Szczepański, ps. „Ziutek” urodził się 30 listopada 1922 w Łęczycy, zmarł 10 września 1944 w Warszawie, był poetą, powstańcem warszawskim, żołnierzem batalionu Parasol Armii Krajowej.

Uczestniczył w licznych akcjach bojowych, m.in. zamachu na generała SS Wilhelma Koppego w Krakowie. Gdy wybuchło powstanie warszawskie, był dowódcą drużyny w Parasolu. Uczestniczył w walkach na Woli. Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, a pośmiertnie Virtuti Militari V klasy, pośmiertnie awansowany do stopnia podporucznika.

Jego twórczość poetycka to kronika walk „Parasola”. Jest autorem piosenek Pałacyk Michla, Parasola Piosenka Szturmowa i znanego wiersza o wymowie antysowieckiej Czerwona zaraza. Poza tym napisał: Wiersz do pamiętnika, Już nie wróci twój chłopiec, Hymn, W Parasolu (20 sierpnia), Do Rafała, Dziś idę walczyć, Mamo.

W roku 2012, w ramach projektu Fundacji Sztafeta „Ziutkowi na urodziny”, skomponowano muzykę do 10 wierszy oraz stworzono spójną aranżację wszystkich utworów, włączając istniejące już piosenki.