Jedyneczki w stolicy Wielkopolski
W dniu 25 października 2023r. uczniowie klas piątych uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Poznania. Celem wyjazdu było poznanie historii i zabytków tego największego w Wielkopolsce miasta. Program obfitował w wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji.
Pierwszym miejscem, które znalazło się na liście programu wycieczki była Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła. W podziemiach Katedry Poznańskiej zobaczyć można fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców – najprawdopodobniej grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, jak również relikty misy chrzcielnej pochodzącej z X wieku, w której mógł przyjąć chrzest pierwszy Władca Polski wraz z poddanymi. W drugiej krypcie znajduje się wystawa lapidaryjna reliktów różnych płyt i kamieni wydobytych podczas prac archeologicznych prowadzonych podczas odbudowy katedry po II wojnie światowej 1946-1956.
Kolejnym etapem wycieczki był rynek poznański z jego największą atrakcją – koziołkami na wieży ratuszowej, o których krąży ciekawa legenda. Następnie obeszliśmy Stare Miasto i udaliśmy się na Wzgórze Przemysława. Na wzniesieniu tym znajduje się nowo odbudowany zamek – dawna rezydencja króla Przemysła II.
Później wszyscy udali się do jedynego w Polsce Muzeum Instrumentów Muzycznych, w którym obejrzeli przeróżne instrumenty. Usłyszeli też o licznych kulturach świata, przyjrzeli się również rękopisom muzycznym, płytom gramofonowym oraz innym akcesoriom związanym z muzyką.
Ostatnim punktem programu było Rogalowe Muzeum Poznania, żywego centrum poznańskiej tradycji i kultury. W kameralnej swobodnej atmosferze uczniowie mieli możliwość uczestniczenia wraz z Rogalowym Mistrzem – Wujem Biniem w pokazie wyrabiania rogali świętomarcińskich. Warsztaty dały także możliwość zapoznania się z elementami gwary poznańskiej. Na zakończenie wszyscy otrzymali Certyfikaty Rogalowego Czeladnika i skosztowali rogali świętomarcińskich, które oczywiście upieczone były wcześniej.
Uczniowie wraz z opiekunkami p. Malwiną Andrysiak, p.Agnieszką Izydorczyk-Nowacką, p.Karoliną Mikołajewską i p.Marzeną Chodkowską, zaopatrzeni w pamiątki, wrócili zadowoleni i w wyśmienitych humorach.
Koszt całkowity wycieczki: 9 750,00 zł
Kwota wsparcia finansowego ze środków MEiN: 5 000,00 zł
Kwota wkładu własnego: 4 750,00 zł
- Punkt dydaktyczny w ramach konkursu Nasze Ekologiczne Pracownie
- Wizyta uczniów z Ołdrzychowic Kłodzkich
- Dzień Edukacji Narodowej
- Międzynarodowy Dzień Języków Obcych
- Wzięliśmy udział w obchodach 85. rocznicy Bitwy nad Bzurą
- Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2024/2025
- Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży
- Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024
- Helena Śliwińska uzyskała tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego
- Uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
Wizyta uczniów z Ołdrzychowic Kłodzkich
W dniu dzisiejszym mieliśmy ogromną przyjemność gościć uczniów wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Podczas wizyty uczniowie wzięli udział w różnorodnych zajęciach, które nie...
Punkt dydaktyczny w ramach konkursu Nasze Ekologiczne Pracownie
Znakomite informacje napłynęły do nas z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Już wkrótce teren we wnękach na naszym boisku szkolnym zyska zupełnie nowy wygląd i funkcjonalność. Nie zabraknie...